Anadolu Servislerimiz, Avrupa Servislerimiz, Genel

Avrupa Yakası Fare İlaçlama

Avrupa Yakası Fare İlaçlama

Avrupa yakası fare ilaçlama şirketleri oldukça geniş bir sektördür. Ayrıca bu konuyla ilgili pek çok firma bulunmaktadır. Bu alanda hizmet veren firmaları internet üzerinden rahatça bulabilirsiniz. Avrupa yakası fare ilaçlama kuruluşları arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların arasında ilk sıraları kullanılan ilaçlar ve personel tecrübesi almaktadır. Fareler ile mücadele oldukça zordur.

Profesyonel destek almadan kendiniz ilaçlama yapmayı tercih ederseniz hem kendi hem de sevdikleriniz sağlığına zarar verme gibi büyük bir riskin altına gireceğiniz bilinmektedir. Sağlığınız için fare ilaçlama işini alanında tecrübeli ve gerekli sertifikaları bulunan firmalara yaptırmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca bazı fare türleri insan sağlığını tehdit etmektedir. Farelerde insanlar gibi memeli canlılardır. Yani anatomik olarak fare ve insan benzerlik göstermektedir. Fare ilaçlamalarında kullanılan maddeler farelerin iç kanama geçirmesine sebep olduğu bilinmektedir. İnsan ve fare anatomisi benzerlik gösterdiği için bu maddeler insanı da etkilemektedir.

Bundan dolayı fare ilaçlaması yapılırken bu alanda profesyonel kişiler dışında ilaçlama yapılan alanda kimsenin bulunmaması gerekmektedir. Fare sorunun tekrarlamaması için farenin evinize nasıl girdiğini tespit etmekte oldukça önemlidir. Bunun tespit edilmesi tekrar aynı durumu yaşamamız için bir önlemdir. Aynı zamanda kullanılan maddelerin Türkiye cumhuriyet sağlık bakanlığı tarafından kullanıma onaylı maddeler kullanılmalıdır. Ayrıca duruma göre fare ilaçlama işlemi en az 3 kere tekrar edilmelidir.

Yaşam Alanınızda Fare Olduğuna Dair Belirtiler

Yaşam alanınızda fare olduğuna dair belirtiler kolayca fark edebileceğiniz gözle görünür belirtilerdir. Özellikle gece saatlerinde duyulan bir yer çiziliyormuş gibi çıkan sesler ilk işaretlerdendir. Fareler asla sessiz bir şey yapamamaktadır. Bundan dolayı özellikle duvarların arasında ya da döşemelerden oluşan yer tahtalarının altında koşuyorken tırmalama ya da vurma sesleri çıkarmaktadır.

Sesin geldiği yeri tespit etmek için kulağınızı yere ya da duvarlara koyarak rahatlıkla dinleyebilir aynı zamanda yerleştiği böyleyi bulabilirsiniz. Bir başka fare belirtisi ise idrar olduğu bilinmektedir. Fareler mesaneleri küçük canlılardır. Bundan dolayı sık sık idrara çıkmak zorunda kalırlar ve bu olay izler bırakmalarına sebep olmaktadır.

Ayrıca farelerin bu özelliği özellikle dolapların içlerinde ve çatı katlarının en az kullanılan bölgesinde fark edilebileceğiniz oldukça yoğun kokan amonyak tarzı bir koku bırakmalarına neden olmaktadır. Fareler ağır darbeler sırasında korku duydukları için kendilerini korumaya almak isterler ve vücut yağı ve kirle birlikte idrardan daha çok yüksekliğe ve genişliğe sahip küçük tepecikler oluşturmaktadır.

Eğer fareleri darbeler ile engellemeyi düşünür ve uygularsanız uyguladıktan sonra bu ağır koku kalıcı olabilmektedir. Bu sebeple fareleri kendiniz yakalamamaya çalışmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca fareler arkalarında un gibi izler bırakmaktadır. İzleri dikkatli takip ederseniz fare yuvasına ulaşabilmenizin mümkün olduğu bilinmektedir. Fare yuvasına ulaşabilir ve tespit edebilirseniz fare problemini çözmeniz daha kolay olacaktır.

Fare Türleri

Fare türleri onlarca kola ayırabilmektedir. Ancak yaşam alanlarında sıklıkla gözüken üç çeşit fare türü vardır. Bunlar ev fareleri, lağım fareleri ve çatı fareleridir. Halk arasında ev Faresi olarak bilinen Fındık Faresi (Muscardinus avellanarius), Gliridae familyasının en küçük memeli türleri arasında yer almaktadır. Bu farelerin boyları 7,6 cm. ile 10 cm. arasında değiştiği bilinmektedir.

Aynı zamanda hepçil olan bu ev fareleri eve girdikleri zaman insanların yediği her besini rahatlıkla yiyebilmektedir. Bir yandan da ev faresinin evde olmasının bir avantajı vardır. Bu fareler küçük haşereleri avlayarak yemektedir ve evde kendinden başka haşere barındırmamaktadır. En küçük frekanstaki sesleri bile rahatlıkla duyabilen bu fareler aynı zamanda oldukça meraklıdırlar. Çatı fareleri Türkiye’de yaygın olur ve sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle Evlerin bodrumunda beton bloklar altında, çöp yığınları arasında ve çatılarında bulunduğu için bu farelerin yerlerini tespit etmek daha kolay olduğu bilinmektedir. Siyah ya da kahverengi renkte, uzun kuyruklu olan bu fareler aynı zamanda boyları 40 cm.’yi bulabilmektedir. Bu farelerin ayakları çok güçlü olması ile birlikte sert tırnakları sayesinde bir yapının tepesine kolaylıkla tırmanabildikleri bilinmektedir.

Bu fare türünün ortalama bir yıl ömrü vardır. Bu sebeple yaşam alanınızda görülmesi başka farelerin de olma ihtimali olduğunu göstermektedir. Halk arasında sıçan olarak bilinen lağım faresi sık görülen bir türdür. Hepçil olan Lağım Faresi fare türlerinin içinde en dikkat edilmesi gereken çok tehlikeli bir fare olduğu bilinmektedir. Lağımlarda yaşayan bu farelerin ağırlıkları 500 gramdan fazla olmalarına rağmen kaburga kemiklerinin arasındaki boşlukların daralması ile özellikle tuvalet deliklerinden evlere girip, bulduklarını talan ettikleri bilinmektedir.

Saldırgan bir fare olan lağım fareleri insan ve hayvanlara saldırdıkları bilinmektedir. Bu fare türü bebeklerin parmaklarını oldukça kolay kemirebilmektedir. Ayrıca lağım farelerinin aç kaldıklarında kedi ve köpek gibi hayvanlara saldırdıkları bilinmektedir.

Aynı zamanda lağım sular içerisinde yaşayan bu fareler birçok hastalığı gittikleri her yere taşımaktadırlar. Suyun altında 3-4 dakika kadar kalabilen bu fareler ile uzman yardım almadan kendi kendinize mücadele oldukça çok zor olduğu bilinmektedir.

Farelerden Uzak Kalmak

Farelerden uzak kalmak için yapılabilecek birkaç adet önemli nokta vardır. Öncelikle yaşam alanınızın bulunduğu yer son derece önemli noktalardandır. Bunun sebebi ise ülkemizde farelerin çok olduğu ve sizin alacağınız önemlere rağmen azalmayacak ve bitmeyecek olduğu bölgeler bulunmaktadır. Eğer yaşam alanınız farelerin çok olduğu bir yerde ise düzenli ilaçlamadan başka bir çözümünüz maalesef ki yoktur. Bahçeli evlerde fareler daha çok görülmektedir. Özellikle bahçede bulunan topumlar onlar için güzel bir ziyafettir.

Bahçelerinizdeki çim ve bitki boylarına oldukça çok dikkat etmelisiniz. Bitkilerin ve çimlerin uzunluğu ile kolayca duvarınıza tırmanabilir ve çatınıza çıkabilmektedirler. Duvarlarınıza yakın gereğinden fazla büyümüş bitki örtüsüne dikkat edilmelidir. Bunun sebebi ise uzun bitkilerden ötürü duvarınızı siz fark etmeden rahatlıkla delebilir ve duvar arasına yuva yapabilmeleri olduğu bilinmektedir.

Aynı zamanda mutfak tezgahlarınızın üzerinde açıkta yemek bırakmamanız tavsiye edilmektedir. Yiyeceklerinizi metal ya da plastik kaplarda saklayarak farelerin önüne geçebilmektesiniz. Özellikle yiyecek atıklarını ya da kırıntılarını temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Farelerin oldukça gelişmiş koku duyuları olduğu için yiyecekler onları daha çok evinize çekecektir.

Özellikle çöp kutularına dikkat edilmesi de gerekmektedir. Çöplerinizi çok bekletmeden çöp toplama kutularına atmanız tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda mümkünse çöp toplama kutularına yakın evlerde oturmamanız tavsiye edilmektedir.

Fare İlaçlama Fiyatları

Fare ilaçlama fiyatları siz bütçeniz için geniş bir skalaya sahiptir. Bütçenize uygun fare ilaçlama firması ile antlaştıktan sonra onlar sizin için doğru ilaçlamayı yapacaktır. Ancak bütçeniz için sağlığınızdan olamayın diye fare ilaçlama firmasının sağlık bakanlığı tarafından verilen yetkili sertifikası olması gerekmektedir.

Fare ilaçlama ile ilgili detaylı bilgiye internet sayfalarından ya da yakınınızda bulunan fare ilaçlama firmasıyla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve aklınıza takılan konuları konuşabilirsiniz. Yaşam alanınızdaki fareler sağlığınızı tehdit etmektedir ve acilen çözüm yoluna gidilmelidir. Hem kendi hem de sevdikleriniz sağlığı için fare ilaçlama firmaları ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir