Fare İlaçlama Fiyatları

Fare İlaçlama Fiyatları

Fare ilaçlama fiyatları oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Her bütçeye uygun fare ilaçlama yöntemi bulabilirsiniz. Ancak uygun olsun diye kendi sağlığınızı tehdit altına almayınız. Fare ilaçlamada kullanılan maddeler insan sağlığını da etkilemektedir. Bunun sebebi ise insanların ve farelerin aynı canlı grubunda olmasıdır. Fareler ve insanlar memeli canlı grubunda bulunmaktadır ve yapısal benzerlik göstermektedir. Fareleri ilaçlamak için kullanılan maddeler bu sebeple insan sağlığına da zararlıdır. Fare ilaçlamak için kullanılan maddeler farelerin iç kanama geçirmesine sebep olmaktadır. Gerekli tedbirler olmadan ilaçlama yapılırken bu ortamda bulunarak bu maddeleri solumak sizin de iç kanama geçirmenize sebep olabilmektedir. Farelerden ilaçlama dışında da kurtulma yöntemleri vardır. Ancak bu yöntemler hem zaman hem de maddi anlamda kayba yol açmaktadır. Fare ilaçlama yöntemi kullanılmadan farelerden tam anlamıyla kurtulamayacağınız bilinmektedir.

Bunun sebebi iste farelerin konumlandığı alanlarda yılda en az otuz beş kere yavrulamasıdır. Yani fareler için kendiniz bir kurtulma yöneteme bulmak isterseniz bu hem fare sayısının artmasına hem de evinizin daha çok zarar görmesine sebep olacaktır. Son dönemlerde farelerin hızlı büyüğü ve daha hızlı ürediği yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bu sebeple en çok bilinen ve klasik bir yöntem olan kapan kullanımı yeterince fayda sağlamamaktadır. Fare ilaçlama ile ilgili firma seçimi yaparken gerekli sertifikaların olmasına dikkat edilmelidir.

Fare İlaçlama Yöntemleri

Fare ilaçlama yöntemleri oldukça sık kullanılmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde risk oluşturan her haşere gibi fareler de sağlık sorunlarına yol açtığı yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Ülke genelinde fare ilaçlama konusunda firmalar üç yöntemden birini kullandığı bilinmektedir. Bu yöntemler içerisinden en sıklıkla tercih edilmekte olan istasyon yöntemi olduğu biliniyorken diğer yandan istasyon mum blok ilaçlama yöntemi, pallet serpme yöntemi veya pasta zehirler kullanılmaktadır. Açık alanlarda bulunan fareler ile mücadele için genellikle istasyon yöntemi tercih edilmektedir. İstasyonlar kokusuz ve renksizdir. Fare ile mücadele edilecek uygulama alanına bırakılan istasyonlara genellikle tahıllar eklenmektedir. Aynı zamanda granül pallet yemler de fare ile mücadele edilen açık ortamlarda oldukça başarılı sonuç vermediği bilinmektedir. Pasta zehir uygulaması kurutucu etkiye sahiptir. En iyi performans gösteren kendiniz yapabileceğiniz fare ilaçlama yöntemidir. Fareler pasta zehri yedikten sonra etki eden bu uygulama genellikle diğer uygulamalara göre daha yavaş etki etmektedir.

Bu uygulamadan sonra fareler zehirlenip zehrin etkisiyle kurumaktadır. Bu uygulamaları detaylı araştırmanız ve ardından uygulamanız tavsiye edilmektedir. Uygulama sırasında verilen yönergeler dışında başka bir şey yapmanız sizin sağlığınıza zarar verecektir. Sağlığız için fare ilaçlama uygulamasını yetki sertifikası olan ve işinde uzman firmalara yaptırmanız önerilmektedir. Eğer yaşam alanınız dışında bir alan ilaçlanacaksa bu işlem en az iki gün sürmektedir. Alanın büyüklüğüne bağlı olarak bu süre değişebilmektedir. Aynı zamanda farelerin karanfil kokusuna gelmediği bilinmektedir. Yaşam alanınızda karanfil kokusu kullanmak farele istilalarını önleyecektir. Farelerin alüminyumlarada gelmediği bilinmektedir. Fare yuvasını keşfedip alüminyum ile kapatırsanız fareler yaşam alanınıza gelmemektir. Ancak oldukları bölgede üreyip başka giriş yerleri açabilirler bunun önüne geçmek için profesyonel destek almanız gerekmektedir.

Fare İlaçlama

Fare ilaçlama uygulamasından sonra yaşam alanınızın temizliğini nasıl yapmanız gerektiği en az fare ilaçlama kadar önemli bir konudur. Bunun sebebi ise fare ilaçlaması yapıldıktan sonra kullanılan maddelerin tam etki etmeden temizlik yapılmasının yapılan fare ilaçlama işleminin etki etmemesidir. Fare ilaçlama işleminden bir ya da iki gün sonra temizlik yapmanız tavsiye edilmektedir. Bu süre zarfında özellikle fare ilaçlama işlemi uygulanan alanlara su vb. maddelerin değdirilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda 5 milimetrelik boşlukların bile doldurulması gerekmektedir. Fareler küçük canlılar oldukları için rahatlıkla en küçük boşluklardan bile geçebilmektedirler. Fareler ile mücadele profesyonel destek almadan oldukça zordur. Profesyonel destek almadan kendiniz ilaçlama yapmayı tercih edebilirsiniz ancak böylece hem kendi hem de sevdikleriniz sağlığına zarar verme ile karşı karşıya gelebilmektesiniz. Bunun sebebi ise fare ilaçlama için kullanılan maddelerin insan sağlığı içinde zararlı olmasıdır. Sağlığınız için fare ilaçlama işini alanında tecrübeli ve gerekli sertifikaları bulunan firmalara yaptırmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca bazı fare türleri insan sağlığını tehdit etmektedir.

Fareler ve hastalıklar

Fareler ve hastalıklar doğru orantıda artmaktadır. Yaşam alanınızdaki fareler sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Günümüzde sadece farelerden kaynaklı üç adet hastalık olduğu bilinmektedir. Bunların ilki ve en yaygın olarak gözükeni Hanta virüstür. Hanta virüs farelerde bulunan bir virüstür ve fareler için faydalıdır ancak insanlar için zararlı bir virüs olduğu tıp dünyasınca belirtilmektedir. Hanta virüs genellikle fare idrarı ve dışkısından bulaşmaktadır. Hanta virüse yakalanmak için fare idrarına ya da dışkısına temas etmenize gerek yoktur. Hanta virüs koku ile bulaşmaktadır. Yani fare dışkısı ya da idrarı koklarsanız Hanta virüse kapılma olasılığınız oldukça yüksektir. Hanta virüsün ölüm riski yoktur ve belirtileri baş dönmesi kusma ve ishal şeklinde gösterilmektedir. Hıyarcıklı veba farelerin açtığı bir başka sağlık problemidir. Farelerin üzerindeki pireler tarafından insanlara bulaşmaktadır. Hıyarcıklı veba halk arasında kara ölüm olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ise hıyarcıklı veba hastalığının genellikle ölümle sonuçlanmasıdır.

Hıyarcıklı Veba mikrobu kapıldıktan 3 ila 7 gün sonra kendini ateş, deri lekeleri, titreme, halsizlik, kan tükürme ve burun kanaması şeklinde belirtiler göstermektedir. Son olarak da Leptospiroz adında bir virüs bulaştırmaktadır. Fare kalıntılarının karıştığı toprak ve su yoluyla insanlara bulaşabilen bir hastalık olan Leptospiroz virüsü böbrek yetersizliğine ve akciğerlerde kanamaya sebep olabileceği bilinmektedir. Bu yüzden ölümcül sayılabilecek bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Belirtileri arasında ise Menenjit, Baş ağrısı, kas ağrısı ve akciğer kanaması gibi belirtileri bulunmaktadır.

Fare İçin Ev İlaçlama

Fare için ev ilaçlama sağlığınız için en doğru kararlardan biridir. Farelerin memeli canlılar arasında en hızlı olanlardan bir olduğu bilinmektedir evlerinizde bu kadar hızlı bir memeli canlıyı yakalamanız oldukça zordur. Aynı zamanda çok hızlı ürüyebilmektedirler. Her sesi rahatlıkla duydukları için siz bir hamle yapmadan fareler sizden önce davranacağı aşikâr bir konudur. Fareler hem kemirgen hem de memeli canlılardır. Aynı zamanda bu canlılar oldukça meraklıdır. Koku duyusu da gelişmiş olan bu canlılar kokusunu alıp merak ettiği her şeyi kemirmektedir. Evinizde fare olmasından şüphe ediyorsanız sesleri takip etmelisiniz hem meraklı hem de kemirgen olan fareler asla sessiz havyanlar değildir. Genellikle çizilme sesi gibi sesler çıkartmaktadırlar. Aynı zamanda fareler arkalarında una benzer beyaz renkli bir madde bırakmaktadır. Eğer evinizde fare varsa özellikle kumaş ve tahta döşemelerin en çok zarar göreceği bilinmektedir. Mutfak tezgahlarında yemek bırakmak fareleri evinize çekmektedir.

Tezgâh üzerinde açıkta yemek bırakmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda dökülen kırıntıların temizliğine de dikkat etmelisinizdir. Fare ilaçlama fiyatları için şehrinizde bulanan en yakın fare ilaçlama noktasına başvurarak detaylı bilgi alabilir ve alanında uzman çalışanlarla ilaçlama çizelgesi çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinde de detaylı fiyat bilgisi ve bilgi alabilirsiniz.